Bedurrant a járvány – már több vidéki kórházban is látogatási tilalom van érvényben
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelentése szerint a következő hetekben megugorhat az influenzás esetek száma.
Viccnek tűnik, sajnos nem az.
Felix Tshisekedi, a Kongói Demokratikus Köztársaság elnöke kedden országának az ebolajárvány sújtotta térségeiben próbálta meggyőzni a lakosságot arról, hogy a betegség valóban létezik, és bízzanak az egészségügyi munkásokban.
Az orvosok iránti bizalmatlanság és a helyi közösségek vezetői által terjesztett tévinformációk sokakat arra késztettek az afrikai ország keleti felében, hogy utasítsák el az oltásokat.
Ráadásul a The Lancet című tekintélyes orvosi folyóirat által nemrég nyilvánosságra hozott felmérése szerint, amely a Kongói Demokratikus Köztársaságban tomboló ebolajárvány epicentrumának számító Butembo és Beni városokban készült, a megkérdezettek kongóiak 26 százaléka nem is hisz abban, hogy létezik az ebolavírus.
A megfelelő egészségügyi intézmények helyett az emberek így a hagyományos gyógymódokat alkalmazó „gyógyítókhoz” fordulnak, ami csak segíti a fertőzés terjedését. „Ez nem egy kitalált betegség” – hangsúlyozta a januárban beiktatott Tshisekedi a keleti Beni városában.
„Amennyiben követjük az utasításokat, két vagy három hónapon belül felszámolhatjuk az ebolát” – mondta derülátón az elnök, akinek megmérték a testhőmérsékletét és megmosta a kezét, ahogy azt a beni repülőtéren újabban megkövetelik minden érkező utastól a betegség megelőzése céljából.
Tshisekedi, aki tavaly decemberben vitatott körülmények között győzedelmeskedett az elnökválasztáson Joseph Kabila felett, egyúttal felszólította a keleti országrészben garázdálkodó milíciákat a fegyverletételre.
„A fegyveres csoportok ideje lejárt” – jelentette ki. Sürgette, hogy a lefegyverzési programok keretében szüntessék be tevékenységüket.
Legfrissebb adatok szerint az afrikai ország keleti felében tavaly augusztus óta pusztító járványban eddig 814-en haltak meg, és 1264 a vérzéses lázzal járó vírus fertőzöttjeinek a száma. A betegség elleni küzdelmet nehezíti, hogy a járvány fegyveres harcok sújtotta területeken tombol.
(MTI)